Agnieszka Gajewska va fi noul CEO al PwC Europa Centrală și de Est de la 1 iulie 2026

Agnieszka Gajewska a fost aleasă noul CEO al PwC Europa Centrală și de Est, începând de la 1 iulie 2026.

PwC Europa Centrală și de Est (ECE) face parte din rețeaua globală de firme PwC, reunind operațiunile din 27 de țări din regiune*. PwC ECE include 280 de parteneri și 13.000 de angajați care își desfășoară activitatea în 47 de birouri.

În ultimii patru ani, Agnieszka Gajewska a fost Membru al Board-ului și Clients & Markets Leader al PwC Europa Centrală și de Est, contribuind la definirea strategiei regionale și la promovarea inițiativelor de creștere pe piață. De asemenea, ea a deținut mai multe roluri de conducere la nivel global, inclusiv a rețelei PwC Global Government & Public Services, formată din peste 12.000 de persoane, și a Global AI SteerCo. 

Având un doctorat în Economie și certificare ACCA, Agnieszka este un expert recunoscut în tendințe economice regionale și finanțare a proiectelor, precum și o voce influentă în industrie. În cariera ei de peste 25 de ani în cadrul PwC și în investment banking, a lucrat pe cinci continente, în tranzacții, consultanță și audit. 

„Sunt extrem de onorată că am fost aleasă CEO al PwC Europa Centrală și de Est. Acesta este un moment crucial pentru industria serviciilor profesionale din regiunea noastră. În contextul dat de tensiunile geopolitice, evoluția economiilor în curs de maturizare și de impactul inteligenței artificiale (AI), afacerile clienților noștri vor trece printr-o transformare masivă. Aștept cu nerăbdare să conduc firma noastră în întreaga regiune, pentru a ne asigura că livrăm valoarea pe care o așteaptă clienții noștri, valorificând puterea oamenilor și a tehnologiei,” a spus Agnieszka Gajewska, CEO-ales, PwC Europa Centrală și de Est.

„O felicit pe Agnieszka Gajewska, care îmi va urma în funcția de CEO al PwC Europa Centrală și de Est de la 1 iulie 2026. Agnieszka este un lider cu o viziune clară și o înțelegere profundă a piețelor și clienților noștri. În lunile următoare vom avea o colaborare strânsă pentru a asigura o tranziție lină și sunt încrezător că, sub conducerea sa, rețeaua noastră din ECE va continua să se dezvolte și să aducă clienților noștri tot ce are PwC mai bun,” a declarat Adam Krason, CEO, PwC Europa Centrală și de Est.

*PwC ECE cuprinde 27 de țări: Albania, Armenia, Azerbaidjan, Bosnia și Herțegovina, Bulgaria, Croația, Republica Cehă, Estonia, Georgia, Ungaria, Kazahstan, Kosovo, Kârgâzstan, Letonia, Lituania, Moldova, Mongolia, Muntenegru, Macedonia de Nord, Polonia, România, Serbia, Slovacia, Slovenia, Turkmenistan, Ucraina și Uzbekistan.

Daniel Anghel, Country Managing Partner PwC Romania

Adam Krasoń
CEO
PwC Central and Eastern Europe

Daniel Anghel, Country Managing Partner PwC Romania

Agnieszka Gajewska
CEO-elect
PwC Central and Eastern Europe

Contact us

Diana Alexi

Marketing and Communication Leader, PwC Romania

Follow us